نام کاربری: کلمه عبور: ورود | ثبت نام
امروز سه شنبه 31 اردیبهشت سال 1398
      

شرکت دریازاد
شرکت لازک
شرکت هوورراش
شیلات نگین بیستون
مه پروتیین
شرکت فرآورده های دریایی نگین شالو
شرکت آبزیان مهتاب
شرکت بوشهر پرشین
شرکت میلاتون جنوب
شرکت لیان موج
شرکت جاده ابریشم لیان
اهمیت خوشه صنعتی فرآوری آبزیان بوشهر
12:20:20 - 1396/02/05
استان بوشهر با داراي بودن موقعیت و مزیتهاي ژئواستراتژیک در کشور و منطقه و دارا بودن مرز دریایی طولانی با دریا که بعنوان یک منبع استراتژیک در صنعت شیلات محسوب میشود، بایستی علاوه بر توسعه کارآفرینی به منظور بهره مندي از فرصتهاي موجود، همزمان در جست و جوي مزیت رقابتی براي بهره برداري از آن در آینده باشد. براي رسیدن به اهداف چشم انداز بیست ساله در سال ،1404زیر بخش شیلات و آبزي پروري میتواند به عنوان یک بخش استراتژیک و سودآور مورد توجه قرار گیرد

موقعیت جغرافیایی و ویژگی های اقلیمی استان بوشهر

استان بوشهر با مساحتي در حدود 27653 کيلومترمربع بين مختصات َ14و270 تا َ16و300 عرض شمالي و َ6 و500 تا َ58 و 520 طول شرقي، در جنوب ايران و در حاشيه خليج فارس قرار دارد. آب و هواي استان بوشهر را  مي توان به دو بخش تقسيم کرد : در نوار ساحلي آب و هوا گرم و مرطوب و در قسمت هاي داخلي آب و هوا گرم و خشک صحرايي است. در هر دو بخش متوسط دماي سالانه معادل 24 درجه است که بيشترين مقدار آن در تابستان حدود 50 درجه و کمترين مقدار آن در زمستان حدود 6 درجه مي باشد. متوسط ميزان بارندگي ساليانه استان حدود 217 ميلي متر مي باشد و رطوبت نسبي هوا در نوار ساحلي نسبت به قسمت هاي داخلي استان بيشتر است. استان بوشهر از استان‌های جنوبی ایران و هفدهمین استان بزرگ کشور به لحاظ مساحت است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد. مرکز این استان بندر بوشهر می‌باشد. این استان به‌علت قرار گرفتن در ساحل استراتژیک خلیج فارس، صادرات و واردات دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت و گاز (پارس جنوبی و شمالی)، کشاورزی و نخلداری و وجود نیروگاه هسته‌ای از اهمیّت راهبردی و اقتصادی برخوردار است‌؛ به گونه‌ای که پایتخت انرژی ایران لقب گرفته‌است. مبارزه مردم تنگستان علیه نیروهای خارجی در یکصد سال اخیر از شاخص‌های مهم تاریخی این استان است. جلگه ساحلی استان در امتداد رود دالکی و دهانه رود حله دارای ۷۰ کیلومتر و در امتداد رود مند دارای ۱۲۰ کیلومتر عرض می‌باشد؛ و اغلب خاک منطقه شور و قلیایی است

.

حوزه آبریز استان: رود مند که علاوه بر رودخانه‌های استان فارس، رودخانه‌های شور خورموج - دشت پلنگ - سنا - باغان در استان همه به آن سرازیر می‌شوند. رود حله که از به هم پیوستن رودخانه دالکی و شاپور تشکیل می‌شود، هر دو به خلیج فارس می‌ریزند. رودخانه‌های اهرم - دره آبداری و گپ و شور گناوه از رودخانه‌های فصلی استانند. نه چشمه آبگرم در پهنای استان قرار دارد. چهار ناحیه طبیعی استان تحت حفاظت محیط زیست قرار دارند که شامل: منطقه حفاظت‌شده مند، منطقه حفاظت‌شده نای‌بند، منطقه حفاظت‌شده حله و پناهگاه حیات وحش کوه‌سیاه می‌باشد. آب و هوای استان گرم و خشک و در نواحی ساحلی گرم و مرطوب است. حداکثر دمای مطلق آن ۵۲٫۵ درجه سانتیگراد و حداقل آن ۱- درجه و دمای متوسط سالانه استان ۲۵٫۷ درجه می‌باشد. میانگین بارش ۲۲۰ میلیمتر است. هوای آن ۷ ماه گرم - ۲ ماه معتدل تا سرد و ۳ماه معتدل تا گرم می‌باشد. چهارده باد محلی در این استان شناخته شده‌است.

 

اهمیت و ضرورت تشکیل خوشه فرآوری آبزیان

مصرف غذا های دریائی بدلیل برخورداری از ویژه گی های منحصر بفرد از قبیل ترکیبات با ارزش غذائی بالا نظیر اسید های چرب امگا3، پروتئین، اسید های امینه ضروری، ویتامین ها ومواد معدنی مختلف توسط پژشکان و متخصصین تغذیه توصیه گردیده و بدین لحاظ این مواد غذائی بعنوان غذای سلامتی نامیده شده اند. گذشته از فرآورده های غذائی فرآورده های غیر غذائی با ارزش مانند فرآورده های داروئی و صنعتی از آبزیان قابل تولید است که ضمن افزایش بهره وری به اقتصادی کردن تولید کمک خواهد کرد. فرآیند فرآوری و تولید محصولات متنوع و با ارزش افزوده فرآیندی است که در آن گروه های مختلف اجتماعی از قیبل بهره برداران، صاحبان صنایع، مراکز علمی و دانشگاهی، صادر کنندگان، واردکنندگان و دستگاه های نظارتی مشارکت دارند. بدون شک انجام فعالیتی سالم، پویا و متناسب با شرایط اجتنماعی اقتصادی بدون ایجاد هماهنگی بین کلیه دست اندرکاران و بکارگیری دانش و فناوی های روز میسر نخواهد بود. لذا مرکزی که بتواند ضمن ایجاد هماهنگی بین کلیه دست اندر کاران بخش فرآوری آبزیان، زمینه انتقال دانش و استفاده از فناوری های نوین را نیز در این حوزه فراهم نماید امری ضروری است. با این رویکرد خوشه صنعتی فرآوری آبزیان بوشهر از بهمن ماه 1395 رسما فعالیت خود را آغاز نموده است.

 

مزیت خوشه فرآوری آبزیان :

استان بوشهر با داراي بودن موقعیت و مزیتهاي ژئواستراتژیک در کشور و منطقه، و دارا بودن مرز دریایی طولانی با دریا که بعنوان یک منبع استراتژیک در صنعت شیلات محسوب میشود، بایستی علاوه بر توسعه کارآفرینی به منظور بهره مندي از فرصتهاي موجود، همزمان در جست و جوي مزیت رقابتی براي بهره برداري از آن در آینده باشد. براي رسیدن به اهداف چشم انداز بیست ساله در سال  ،1404زیر بخش شیلات و آبزي پروري میتواند به عنوان یک بخش استراتژیک و سودآور مورد توجه قرار گیرد. لذا ضروري است که استراتژيها و فعالیتها بر پایه روشی علمی به منظور تشخیص و بهره برداري از فرصتهاي کارآفرینانه در این بخش، طرح ریزي شوند. به دلیل شکل گیری و ایجاد بنگاه های کسب و کار در بخش های مختلف اعم از تولید، فراوری و آبزی پروری، می توان صنعت شیلات را بعنوان یکی از مزیت ها و فرصت های سرمایه گذاری در استان بوشهر تلقی کرد.

برچسب ها: