نام کاربری: کلمه عبور: ورود | ثبت نام
امروز سه شنبه 31 اردیبهشت سال 1398
      

شرکت دریازاد
شرکت لازک
شرکت هوورراش
شیلات نگین بیستون
مه پروتیین
شرکت فرآورده های دریایی نگین شالو
شرکت آبزیان مهتاب
شرکت بوشهر پرشین
شرکت میلاتون جنوب
شرکت لیان موج
شرکت جاده ابریشم لیان
برگزاری اولین نشست مشترک ذینفعان خوشه صنعتی فرآوری آبزیان با مسئولین محترم اداره کل دامپزشکی استان
00:02:41 - 1396/03/30
اولین نشست مشترک ذینفعان خوشه صنعتی فرآوری آبزیان استان با اداره کل دامپزشکی با حضور جناب آقای دکتر بحرانی مدیر کل محترم اداره کل دامپزشکی، جناب آقای دکتر بازیاری رئیس محترم بخش قرنطینه اداره دامپزشکی، جناب آقای مهندس خزان معاون محترم شرکت شهرک های صنعتی استان، جناب آقای مهندس میگلی نژاد کارشناس محترم خوشه و تیم توسعه خوشه صنعتی فرآوری آبزیان در روز دوشنبه مورخ 96/03/29 راس ساعت 9:30 در سالن جلسات اداره کل دامپزشکی استان برگزار گردید

اولین نشست مشترک ذینفعان خوشه صنعتی فرآوری آبزیان استان  با اداره کل دامپزشکی با حضور جناب آقای دکتر بحرانی مدیر کل محترم اداره کل دامپزشکی، جناب آقای دکتر بازیاری رئیس محترم بخش قرنطینه اداره دامپزشکی، جناب آقای مهندس خزان معاون محترم شرکت شهرک های صنعتی استان، جناب آقای مهندس میگلی نژاد کارشناس محترم خوشه و تیم توسعه خوشه صنعتی فرآوری آبزیان در روز دوشنبه مورخ 96/03/29 ساعت 9:30 در سالن جلسات اداره کل دامپزشکی استان برگزار گردید.

عامل توسعه خوشه صنعتی فرآوری آبزیان در این نشست با اشاره به اهمیت پروژه توسعه خوشه ای بعنوان رویکرد دولت در اقتصاد مقاومتی گفت : پروژه توسعه خوشه صنعتی فراوری آبزیان بوشهر به همت سازمان صنعت معدن و تجارت، شرکت شهرک­های صنعتی و دانشگاه خلیج فارس در حال اجرا می باشد. با توجه به اینکه خوشه فرآوری آبزیان در فاز مطالعه شناختی قرار دارد، دسته بندی مسائل و مشکلات ذینفعان در این مرحله از اولویت تیم توسعه می باشد. امید است با همکاری و هم افزایی بین بخش های دولتی و خصوصی ظرفیت بیشتری را برای ذینفعان خوشه ایجاد کرده و با تعامل و همگرایی، منجر به افزایش صادرات در حوزه فراوری آبزیان گردد.

دکتر محمدی افزود: اکثر واحدهایی که ما با آن‌ها مواجه هستیم واحدهای کوچک و متوسط هستند و با توجه به نام‌گذاری سال اقتصاد مقاومتی یکی از برنامه‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت تقویت واحدهای صنعتی به منظور افزایش صادرات می باشد و با برگزاری چنین جلساتی درصدد هستیم مکانیزمی را طراحی نموده که ضمن احترام به قوانین حاکم، روند صادرات تسریع گردد.

جناب آقای شاهرخی مدیر عامل شرکت عمل آوری لازک بوشهر با اشاره به مشکلات حوزه صادرات محصولات به چین گفت: مشکل صادرات مستقیم به چین شامل دو بخش می باشد یکی بحث تعرفه که پیگیری آن توسط سازمان صنعت معدن و تجارت است و دیگری پروتکلی که اداره دامپزشکی ایران باید با سازمان مربوطه در چین امضا نماید که این مسئله هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی افزود: بازار صادراتی محصولات شیلاتی استان، بازار چین می باشد که یکی از مسائل حائز اهمیت آن بحث تعرفه است که در فصل صادرات، صادر کنندگان ایرانی باید محصولات خود را به کشور واسط مانند ویتنام وارد نمایند. تا زمانی که مسئله تعرفه بالا در کشور چین برقرار است صادر کنندگان باید برای ورود محصولات خود به بازار چین، کشور واسط را انتخاب نمایند که این مسئله بسیار دردناک است که صادرکننده ایرانی مجبور است به جهت قوانین و شرایط کشور واسط هزینه های هنگفتی را برای پاکسازی نام برند و ماهیت ملی خود بر روی بسته‌های صادراتی متحمل گردد.

ایشان همچنین در زمینه تسهیل گیری در امر صادرات اذعان نمودند که به منظور تسریع و تسهیل روند صادرات بهتر است نمونه گیری در واحد صنعتی صورت گیرد بدین صورت که بعد از نمونه‌گیری مجوز حمل تا گمرک داده شود و مجوز صادرات نیز منوط به مشخص شدن نتایج آزمایشات دامپزشکی باشد.

جناب آقای مرندی مدیرعامل شرکت تضامنی حاج رسولیها- مرندی با اشاره به لزوم تسهیل گیری و تسریع  در روند صادرات آبزیان گفت: ما به دنبال تصحیح قوانین برای سرعت بخشیدن به امور در حوزه تجارت خارجی هستیم بعنوان مثال در FDA اگر یک مرتبه Registerصورت گرفت نظارتها به شکل تصادفی براساس اعتبارسنجی و رتبه بندی واحدها قرار میگیرد. پیشنهاد میگردد مسئولین محترم دامپزشکی با رتبه بندی واحدها به جهت تسریع در روند صادرات به این سمت و سو حرکت نمایند. مسولین باید به دنبال راهکارهایی جهت تسریع انجام آزمایشات باشند.

جناب آقای هنری پور مدیرعامل محترم شرکت شالو در زمینه لزوم توجه به بخش پرورش گفت: بهتر است دامپزشکی سایت های پرورشی آلوده را معرفی نموده و نظارت ویژه ای در بخش پرورش در استان حاکم باشد چرا که اگر بخش پرورش مورد غفلت قرار گیرد ماده اولیه تمام واحدهای عمل آوری و فراوری دچار بحران خواهد شد.

آقای صادقی مدیر داخلی شرکت عمل آوری میلاتون جنوب در زمینه حفظ اسرار شرکت افزود: بهتر است تدابیری در نظر گرفته شود که در حد نیاز و مطابق با استاندارد جهانی اطلاعات شرکت در اختیار مصرف کننده قرار گیرد و از فاش شدن جزییات تولیدی واحدها خودداری گردد.

دکتر بحرانی مدیر کل دامپزشکی استان بوشهر در زمینه تعرفه ها و ورود مستقیم محصولات به کشور چین گفت: این مسئله باید از طریق سازمان صنعت معدن و تجارت و وزارت امور خارجه مورد پیگیری قرار گیرد که البته رایزانی هایی در این زمینه قبلا صورت گرفته اما هنوز نتیجه مشخصی حاصل نشده است. ایشان همچنین در زمینه بازدید اخیر هیت تجاری ویتنام افزودند: با وجود مکاتبات انجام شده هنوز پاسخی از هیت تجاری ویتنامی دریافت نشده و اداره دامپزشکی آمادگی دارد در صورت پاسخ تیم ویتنامی جلساتی را برای بازدید اعضا مقرر نماید. مدیر کل دامپزشکی استان خاطر نشان کردند اداره دامپزشکی استان پیگیری هایی در زمینه افزایش مهلت اعتبار کد EC واحدها انجام داده و با مذاکراتی که با دکتر خلج مدیرکل محترم دامپزشکی کشور داشته درصدد حل این مشکل خواهیم بود. ایشان همچنین در پاسخ به نحوه نظارت دامپزشکی در مزارع گفت: از چهار سال پیش تمام سعی دامپزشکی همواره این بوده در کنار پرورش‌دهنده و اتحادیه  باشد و در زمینه بیماری نیز چندین بار نمونه‌گیری صورت گرفته است. تأیید لارو ریزی هر مزرعه با اتحادیه است. اتحادیه باید گزارشی از اقدامات صورت گرفته ارائه نماید و نظر اتحادیه بر نظر ما ارجعیت دارد بطوریکه اگر دکتر دامپزشک تایید کند اما اتحادیه رد نماید ارجعیت همواره با اتحادیه می باشد. در پاسخ به سوال حفظ محرمانگی اطلاعات واحدها خاطر نشان کردند که کد رهگیری حق مسلم یک مشتری است که نسبت به محصول خریداری شده اطلاع کامل داشته باشد. مواردی که از نظر تجاری باید برای شرکت محرمانه باشد در طی نامه ای به اداره ارسال شود تا نسبت به پیگیری آن اقدامات لازم صورت پذیرد.

دکتر بازیاری رئیس محترم بخش قرنطینه اداره کل دامپزشکی استان بوشهر در زمینه تسریع روند صادرات گفت: بهتر است هر شرکت در طی نامه ای نماینده خود را معرفی نماید تا از طرف سازمان دوره آموزشی به منظور آشنایی با روند صادرات برای آنها اختصاص داده شود. در صورت آشنایی افراد به روند اداری و همچنین کامل بودن مدارک واحد صنعتی، در کمتر از 1 ساعت امکان صدور مجوزها وجود خواهد داشت. دکتر بازیاری در زمینه بهبود صادرات محصولات واحدهای صنعتی استان گفت: بهتر است نگاه تسریع و تسهیل گیری در امر صادرات شامل بقیه نهادها و ارگان ها نیز باشد و باید برای تسهیل گیری از اداره بندر و گمرک نیز کمک گرفت. چرا که صادرات بدون گمرک قوی امکان پذیر نیست و باید تمهیدات لازم جهت تجهیز اداره بندر به منظور توسعه صادرات در نظر گرفته شود.

در پایان جلسه مقرر گردید مسائلی که در سطح استان قابل حل است اداره دامپزشکی استان نسبت به برطرف نمودن آن پیگیری لازم را انجام دهد و مورادی که نیاز به پیگیری در سطح ملی هستند با همکاری مدیر کل محترم اداره دامپزشکی استان و تیم توسعه خوشه صنعتی فراوری آبزیان اقدامات لازم صورت گیرد. تصمیمات اتخاذ شده در جلسه به مشروح زیر می باشد::

1- پیگیری پیشنهاد رتبه بندی و اعتبار سنجی واحدهای صادراتی آبزیان جهت تسهیل و تسریع در صادرات محصولات ذینفعان خوشه به دستگاه های متولی از سوی اداره کل دامپزشکی

2- مذاکره با سفیر چین به منظور ورود مستقیم محصولات ذینفعان به کشور چین از طریق وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت

3-پیگیری کاهش روند 20 روزه آزمایشات به تصادفی کردن آزمون ها براساس سیستم رده بندی و اعتبار سنجی واحدها به منظور تسریع صادرات از سوی اداره دامپزشکی

4- مکاتبه با هیئت تجاری ویتنامی به منظور اعلام هر چه سریعتر شرایط و ضوابط صادراتی  از سوی اتاق بازرگانی و سازمان توسعه تجارت

5- پیگیری افزایش مهلت شش‌ماهه تمدید کد EC براساس اعتبار سنجی واحدهای صنعتی از سوی دامپزشکی و مراجع ذیصلاح

6- برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه پرسنل واحدهای صنعتی آبزیان در حوزه صادرات از سوی اداره کل دامپزشکی استان

7- تهیه بروشور تشریح روند انجام صادرات و اطلاع رسانی به مدیر عاملان واحدهای صنعتی از سوی اداره کل دامپزشکی

8- برگزاری جلسات مشترک ذینفعان با اداره بندر و گمرک به منظور پیگیری مشکلات صادراتی واحدهای آبزیان از بندر بوشهر

9- مکاتبه عامل توسعه خوشه صنعتی فرآوری آبزیان و شرکت شهرک های صنعتی استان با مدیرکل محترم سازمان دامپزشکی و سازمان توسعه تجارت به منظور تسهیل گری صادرات و رفع مشکل حضور ذینفعان خوشه در نمایشگاه های بین المللی

10-ارائه پیشنهادات و مستندات در زمینه حفظ اسرار واحدهای صنعتی از طریق کد رهگیری به سازمان دامپزشکی از سوی شرکت میلاتون