نام کاربری: کلمه عبور: ورود | ثبت نام
امروز سه شنبه 31 اردیبهشت سال 1398
      

شرکت دریازاد
شرکت لازک
شرکت هوورراش
شیلات نگین بیستون
مه پروتیین
شرکت فرآورده های دریایی نگین شالو
شرکت آبزیان مهتاب
شرکت بوشهر پرشین
شرکت میلاتون جنوب
شرکت لیان موج
شرکت جاده ابریشم لیان
اصلاح ضریب قدرت پمپ ها و الکتروموتورها در استخرهای پرورشی(بانک خازن)
09:04:53 - 1397/06/04
به منظور بهینه سازی مدیریت انرژی و کاهش انرژی مصرفی، برخی مزارع اقدام به اصلاح قدرت پمپ ها و الکتروموتورهای استخرهای پرورشی نموده اند.

بررسی ها نشان می دهد توسعه افزایش تولید در واحدحجم مزارع یکی از راهکارهای سهل الوصول درتحقق اهداف تعریف شده می باشد که اجرایی کردن این بخش از توسعه آبزی پروری درکشور، از طریق مکانیزاسیون امکان پذیر خواهد بود. درمزارع دارای انشعاب برق که امکان انتقال آب ورودی به صورت ثقلی به استخرهای پرورشی وجودنداردمی توان ازالکتروپمپهای مناسب براساس میزان آب ورودی استفاده نمود؛همچنین درمزارعی که باسیستم افزایش تولید در واحد حجم با برگشت آب وتراکم بالا فعالیت می کنند جهت سیرکولاسیون آب درمزرعه استفاده می شود.به منظور انتخاب الکتروپمپ مناسب براساس ارتفاع مکش ودهش، طول مسیرانتقال و ارتفاع ریزش آب ودرنهایت جلوگیری ازهدررفت انرژی وکارائی مناسب آنها،باید رایزنی های لازم باکارشناسان متخصص امربرای انتخاب نوع وقدرت الکتروپمپ وبه تبع آن الکتروموتورمناسب آن صورت پذیرد. یکی از اهداف اساسی اصلاح ضریب قدرت الکتروموتورها بهینه سازی مدیریت مصرف انرژی در مزارع پرورش میگو می باشد. با کاهش مصرف انرژی تولید پرورش دهندگان مقرون به صرفه خواهد بود. از جمله واحدهایی که توسط bds خوشه( نیروگستر شریف دشتستان) اقدام به اصلاح ضریب قدرت الکتروموتورها نموده اند به شرح زیر می باشد:

·        شوراب میگو حله    

·        دردانه دریا شیف

·        زمرد میگو حله  

·        مهرگان میگوی جنوب 710

·        سیراف میگو حله   

·        لاله مرداب گروه 712

·        آبزیان تلاش بوشهر 

·        موج های بوشهر

·        گروه 581 مند     

·        مروارید اهرم

·        صدف مند

مصرف کننده های صنعتی، کشاورزی و حتی مصرف کننده های خانگی علاوه بر توان اکتیو، نیاز به تامین توان راکتیو دارند چونکه اینگونه مصارف الکتریکی در دوره هایی از زمان انرژی الکتریکی را به صورت انرژی مغناطیسی ذخیره نموده و سپس در زمان های بعدی آنرا به سیستم باز می گردانند. در صنعت بیشتر بارها از نوع سلفی مقاومتی هستند.موتورها ،ترانسها،کوره های القایی و حتی مبدلهای قدرت مثل یکسو سازهای تریستوری که مدار کموتاسیون نیز دارند این خاصیت سلفی- مقاومتی را دارند. خاصیت سلفی باعث ایجاد توانی با نام توان راکتیو در شبکه برق می شود.این توان راکتیو که توسط یک کارگاه تولیدی از شبکه برق درخواست می شود یکسری مشکلات برای شبکه برق مثل افزایش جریان،افزایش تلفات و افزایش مقطع سیم ها و کابلها را ایجاد می کند.ودر نتیجه باعث افزایش هزینه اولیه وهزینه های جاری استهلاک تاسیسات و کاهش قدرت میگردد وکم هزینه ترین  راه حلی که وجود دارد اضافه کردن خازن به مدار است.کاری که خازن انجام می دهد این است که خازن توان مورد نیاز سلف را تامین می کند به این صورت که سلف با شبکه این تبادل توان راکتیو را ندارد بلکه با خازن این تبادل توان را انجام می دهد.به عملکرد خازن در این حالت اصلاح ضریب توان می گویند.در اصطلاح ما   کارگاه را با خازن اصلاح می کنیم.

وجود مصرف كننده هايي مثل انواع موتور ها ، پمپ هاي آب وهواده باعث افزایش توان راکتیو در مزارع پرورشی شده است و انرژي مصرف شده توسط اين عناصر را ميتوان با نصب خازن موازي در مدار جبران و خنثي كرد. خازن گذاري نقش بسيار موثري در كاهش هزينه هاي انرژ ی الکتریسیته دارد. خازن با كاهش تقاضاي توان راكتيو از محل نصب تا مولد انرژي الكتريكي، جريان خط از محل نصب خازن تا تجهيزات توليد را كاهش داده، تلفات و بار خطوط و ترانسفورماتورها را كم مي كند.امروزه خازنها به عنوان تصحیح کننده ضریب قدرت و تغذیه کننده توان راکتیو از اهمیت خاصی برخوردارند. وجود خازن نه تنها برای اصلاح ضریب قدرت شبکه سراسری برق ناشی از اندوکتانس خطوط انتقال انرژی و ترانسفورماتورها مفید است، بلکه نصب آن برای مصرف کنندگان فشار ضعیف، ضروری است. اگر چه هزینه های اولیه سرمایه گذاری برای نصب بانکهای خازنی به نظر گران میرسد ولی در ظرف مدت 18 تا 30 ماه هزینه های فوق از محل صرفه جویی ضرر و زیان مندرج در صورتحسابهای دورهای مستهلک تسویه خواهد شد.